Nie ma chyba świadomej dorosłej osoby, która chociaż raz nie zastanawiała się nad efektywnością osobistą, produktywnością czy wydajnością swojej pracy. Do tej listy możemy dołączyć umiejętność zarządzania sobą w czasie, właściwe delegowanie i priorytetyzację zdań.
Jeśli jesteś managerem i poza własną efektywnością dbasz również o wyniki i efektywność osobistą zespołu, lub nawet całej firmy, to odpowiedzialność jest znacznie większa, a szanse na, to że szukasz nowych rozwiązań rosną.
W odpowiedzi na te potrzeby oraz z chęci podzielenia się z Tobą obserwacjami przygotowałem listę mniej popularnych książek, które mogą pomóc ci w podnoszeniu efektywności osobistej – zawodowo i prywatnie.
Jak ognia staram się unikać książek poradnikowych i motywacyjnych, które niosą za sobą piękne i inspirujące historie. Jednak nie dostarczają one wiedzy i narzędzi, które można przełożyć na działania.
Mam nadzieję, że moje propozycje będą stanowić dla ciebie inspiracje do dalszego rozwoju. Zapraszam również na szkolenie z efektywności osobistej
Zanim przejdziemy do samej listy książek, chciałbym żebyśmy przez chwilę poruszyli kwestię czym jest efektywność osobista. Wokół samego terminu pojawia się wile nieścisłości i nieporozumień, a w powszechnym użyciu mieszają się terminy: efektywności, wydajności i produktywności.
EFEKTYWNOŚĆ OSOBISTA, to odpowiedź na pytanie:
Jak najlepiej wykorzystać posiadane zasoby, którymi dysponuję?
WYDAJNOŚĆ, to odpowiedź na pytanie:
Jak robić coś szybciej i sprawniej?
PRODUKTYWNOŚĆ, to odpowiedź na pytanie:
Jak osiągać więcej robiąc mniej i poświęcając na to mniej zasobów
Bardzo często poszczególnych określeń używamy zamiennie. W potocznej mowie efektywność osobista to dla nas to samo co produktywność, a o wydajności mówimy myśląc o organizacji lub firmie. Niby różnice są niewielkie, ale kierują nas na całkiem różne tory myślowe.
Są takie książki o efektywności osobistej, które moglibyśmy nazwać „klasykami”. Na ich treści oparto sporo szkoleń z efektywności osobistej.
Myślę, że bez problemu znajdziesz w Internecie sporo informacji na temat poniższej listy. Jest też spore prawdopodobieństwo, że część z tych pozycji już czytałeś, znasz i używasz.
Przechodzimy do najważniejszej części tego artykułu. Listy książek, które poruszają kwestie efektywności osobistej. Niestety część z poniższych tytułów nie doczekała się jeszcze tłumaczenia. Mam nadzieję, że znajdziesz tu inspirację dla siebie.
Książka dla każdego, kto myśli poważnie o efektywności osobistej i zespołowej. Morten T. Hansen jest profesorem University of California w Berkeley, wcześniej był profesorem Harvard Business School oraz senior konsultantem jednej z najbardziej rozpoznawalnych firm konsultingowych Boston Consulting Group.
„Good work” to nie zestaw porad opartych na anegdotach i inspirujących historiach. Grupa badawcza pod przewodnictwem Hansena przeanalizowała ponad 200 publikacji na temat efektywności i produktywności, przeprowadziła m.in. pogłębione wywiady z ponad 120 profesjonalistami z różnych branż i ponad 300 managerami.
W efekcie pozyskanych danych wypracowali 7 zasad, którymi warto kierować się, aby poprawiać efektywność. Następnie poszczególne hipotezy testowali w realnych warunkach i sprawdzali, jak zmiany w danym obszarze wpływają na efektywność.
W nasze ręce trafia więc pozycja pełna danych i informacji z eksperymentami, które podpowiadają nam co i jak możemy poprawić, aby zwiększyć szanse na lepsze efekty.
Książka: Great at Work: How Top Performers Do Less, Work Better, and Achieve More – Morten T. Hansen, rok wydania: 2018
Praca głęboka to umiejętność koncentracji na trudnych zadaniach bez rozpraszania uwagi. Wypracowanie takiej umiejętności wymaga wysiłku i zorganizowania, ale przekłada się na szybsze przyswajanie wiedzy i osiąganie lepszych wyników, w krótszym czasie.
Jeśli jesteś „standardowym pracownikiem biurowym” (o ile istnieje taka wersja 😉 ), to wystarczy, że rozejrzysz się wokoło. Twój telefon brzęczy i wyświetla powiadomienia z Facebooka, Linkedin, WhatsApp, smsy, mmsy, wiadomości ze Slacka itp. Koledzy w open space, co chwilę przerywają Ci pracę pytaniami o nieistotne kwestie. Klienci wysyłają maile, dzwonią i przychodzą do biura. Twój szef stawia rozproszone cele, stale dopytuje o nieważne szczegóły i angażuje Cię w nowe projekty.
Większość Twojej pracy to tzw. „shallow work” (praca płytka).
Problem polega na tym, że z reguły największe korzyści przynosi praca, która wymaga skupienia i uwagi. Jeśli jesteś ekspertem w jakiejś dziedzinie, otrzymujesz zadania związane ze swoją specjalizacją.
Tymczasem w pogoni za codziennymi obowiązkami tracimy zdolność koncentracji oraz marnujemy czas i energię na gorączkowym mailowaniu, udzielaniu się w mediach społecznościowych i co najgorsze skakaniu bez celu między zadaniami.
Wywołanie zmiany w tym obszarze przełoży się na większą efektywność, a często i większą satysfakcję z pracy.
Książka po POLSKU: Praca głęboka. Jak odnieść sukces w świecie, w którym ciągle coś nas rozprasza – Cal Newport, rok wydania: 2018
Sprawdź artykuł:
Efektywność osobista – 6 sprawdzonych sposób na natychmiastową poprawę
Aubrey Marcus to CEO firmy Onnit zajmującej się sprzedażą suplementów diety oraz sprzętu do ćwiczeń. Jak podaje Forbes w ciągu 5 lat jego firma osiągnęła poziom 28$ mln dolarów
W Own the Day, Own Your Life znajdziemy sporo ciekawych i szybkich wskazówek do wprowadzania zmian w zakresie odżywiania, lepszy sen, trening, seks oraz efektywność w pracy. Nie bójcie się jednak. Aubrey Marcus unika popadania w ten powszechny dla amerykańskich autorów truizm i motywacyjny styl, w którym wszystko jest możliwe, będziemy wspólnie wspinać się na szczyt życia, a świat będzie kolorowy jak reklamy w telezakupach.
Aubrey Marcus to buntownik, który nie godzi się z zastaną rzeczywistością i nie „łyka” różnych mód, czy powszechnych przekonań tylko dlatego, że powtarzają je medialni „eksperci”. Przykład? Na pewno spotkaliście się ze stwierdzeniem, że: „śniadanie, to najważniejszy posiłek dnia”? Po wpisaniu frazy w Internecie, aż roi się od „mądrych” artykułów, gdzie lekarze i dietetycy prześcigają się w poradach, co i jak jeść na śniadanie. Aubrey Marcus twierdzi, że ze sporym prawdopodobieństwem autorem tego hasła był jakiś mądry strateg z Madison Avenue (w stylu Donalda Drapera z serialu Mad Men). Tym bardziej że mniej więcej w latach 70-tych producenci słodkich płatków przekonywali Klientów, że to zdrowe rozwiązanie, które dodaje energii.
Obecnie już nikt nie wierzy w „zdrowe i słodkie” płatki. Przeszliśmy więc jako konsumenci na śniadania w stylu: płatki owsiane z odtłuszczonym mlekiem z dodatkiem błonnika zapijane sokiem pomarańczowym. Za wszelką cenę unikamy tłuszczów i ładujemy w siebie od rana sporą dawkę węglowodanów – bo jak przypominają reklamy zdrowych ciasteczek „one dostarczają nam energii na cały dzień”. W tym czasie autor „Own the Day, Own Your Life” na śniadania poleca m.in. rosół. Dlaczego? Odpowiedź znajdziesz w książce.
Jako rekomendację mogę dodać jeszcze, że po zastosowaniu jednej ze wskazówek z książki dotyczącej śniadań – moje poranki wyglądają znacznie przyjemniej i mam więcej energii. (Nie jem na śniadanie rosołu ;))
Książka: Own the Day, Own Your Life – Aubrey Marcus , rok wydania: 2018
Efektywność osobista to umiejętność dążenia do celów małymi krokami codziennie. Zarządzanie codziennością to książka, którą możesz przeczytać w godzinę, ale wprowadzenie zmian na podstawie porad w niej zawartych zajmie ci tygodnie. Autorzy koncentrują się na czterech kluczowych, które musisz oponować:
Każdy rozdział napisany jest przez innego odnoszącego sukcesy autora: Seth Godin, Stefan Sagmeister, Tony Schwartz, Gretchen Rubin, Dan Ariely, Linda Stone, Steven. Mamy, więc możliwość poznać różne strategie i perspektywy oraz wybrać, to co nam najbardziej pasuje.
Książka po POLSKU: Zarządzanie codziennością. Zaplanuj dzień, skoncentruj się i wyostrz swój twórczy umysł – Jocelyn K Glei , rok wydania: 2015
Efektywność osobista, to nie nadmiar pracy i zadań, tylko właściwe rozłożenie sił i zasobów. Założyciele Basecamp’a (wcześniej funkcjonującą pod nazwą 37signals firmy owianej legendą i estymą w środowisku strupowym) dzielą się sporą dawką tego, jak funkcjonuje ich firma: od motywowania pracowników przez wartości, którymi się kierują do organizacji codziennej pracy. Takie książki cenię najbardziej, bo nie są to wydumane założenia z akademickich podręczników, a porady wdrożone w życie i funkcjonujące w realnym świecie.
Jason Fried i David Heinemeier Hansson idą pod prąd i nie zgadzają się z większością trendów i mód panujących w branży nowych technologii. Momentami ich filozofia pracy jest dla mnie zbyt „hippisowska” i nie jestem pewny, czy wdrożenie całości bez brania pod uwagę uwarunkowań kulturowych miałoby rację bytu. Nie możemy jednak autorom odmówić spójnego podejścia i przede wszystkim dbałości o dobro i efektywność pracowników.
Rezygnacja z nadgodzin, „zmuszanie” do odcinania się od życia firmy podczas urlopu (nawet, jeśli trwa ona znacznie ponad standard), dodatki zachęcające do spędzania w pracy jak najmniej czasu, ograniczanie spotkań i pożeraczy czasu do niezbędnego minimum oraz mądre planowanie, to tylko część reguł wdrożonych w Basecamp. Czy warto brać zdanie Jason Fried i David Heinemeier Hansson pod uwagę? Spójrzmy na wyniki firmy: 25 mln dolarów dochodu, tylko 52 pracowników. Bądźmy szczerzy, to nie są standardowe wskaźniki, nawet biorąc pod uwagę, że to branża technologiczna.
Książka: It Doesn’t Have to Be Crazy at Work – Jason Fried, David Heinemeier Hansson, rok wydania: 2018
Tak, to książka o negocjacjach … i to jedna z najważniejszych, jakie powinieneś przeczytać. Chris Voss był negocjatorem policyjnym, który pracował przy zmianie modelu prowadzania negocjacji z porywaczami i terrorystami. Powszechny wcześniej model oparty na tzw. klasycznej ekonomii po prostu nie sprawdzał się w praktyce, a zbyt wiele pertraktacji kończyło się fiaskiem.
Dlaczego więc książka o negocjacjach w kategorii: efektywność osobista? Po pierwsze czytając „między wierszami”, znajdziecie sporo porad na temat efektywności w codziennej pracy. Po drugie skuteczna komunikacja z szefem, który planuje nasze zadania lub z zespołem, którego pracę planujemy my, to niezbędna umiejętność.
A jeśli pracujesz z Klientami, to zdradzę Ci pewien sekret. Po przeczytaniu książki zaprojektowałem eksperyment, który przeprowadziłem na blisko 100 Klientach, z którymi w tamtym czasie prowadziłem rozmowy sprzedażowe. Efekty przeszły moje najśmielsze oczekiwania i upewniły mnie w słuszności obranej ścieżki. Oczywiście nie jest też tak, że każda moja sprzedaż kończy się sukcesem, ale dzięki wdrożeniu elementów modelu Chrissa Vossa relacje z Klientami znacząco się poprawiły, a „odmowa” następuje na wcześniejszych fazach rozmów. Oszczędzam więc czas, a w konsekwencji sporo pieniędzy.
Książka po POLSKU: Negocjuj jakby od tego zależało twoje życie! – Chris Voss , rok wydania: 2018
Z początkiem każdego roku miliony ludzi na całym świecie stawiają przed sobą nowe ambitne cele zmiany życia: dieta, regularne ćwiczenia, oszczędzanie, podnoszenie efektywności itp. Nikogo nie dziwi już nagły przyrost klientów siłowni i klubów fitness w styczniu i odpływ na przełomie lutego i marca.
Większości ludzi nie udaje się doprowadzić celów do końca. Pokusić możemy się nawet o stwierdzeni, że dobrze nie udaje im się nawet rozpocząć. Przyczyna? Jest ich kilka. Jedną z najbardziej powszechnych są zbyt ambitne plany.
Kilka lat temu sam mierzyłem się z wybudowaniem nowego nawyku. Nic spektakularnego. Chciałem po prostu regularnie biegać w trochę dłuższych dystansach niż 40 metrów. Stawiałem sobie ambitne cele: przebiegnięcie 3 km po tygodniowym treningu, 5 km po miesięcznym, 10 po kwartale itp.
W praktyce dzięki nieregularnemu trybowi życia i kalendarza (konsulting, szkolenia i projekty) oraz dlatego, że robiłem wszystko, co możliwe, aby nie wykonać kolejnego męczącego treningu, cele pozostawały w sferze planów. Ja z kolei z każdą nieudaną próbą rozpoczęcia treningów od nowa czułem się coraz gorzej i nie rozumiałem, dlaczego nie mogę poradzić sobie z tym wyzwaniem.
Z pomocą przyszła metoda kaizen, książka Roberta Maurera i aplikacja „Start running”. Teraz biegam regularnie. W 2019 r. planuję przebiec półmaraton, a w kolejnym może nawet maraton. Wiem, że brzmi jak z amerykańskiej reklamy, albo z zakończenia bajki dla dzieci: „i żyli długi i szczęśliwie”. W praktyce wykorzystanie kaizen to raczej początek drogi niż jej koniec i mimo wszystko wymaga sporo dyscypliny. Korzystając jednak z metodologii i rozumiejąc zasady, zwiększacie znacząco swoje szanse na realizację. Metody, o których przeczytacie w książce, można wykorzystać niemal na każdej dziedzinie – od spraw osobistych, przez dietę, sport, naukę nowych umiejętności do wdrażania zmian w organizacji.
Książka po POLSKU: Filozofia Kaizen. Jak mały krok może zmienić Twoje życie – Robert Maurer , rok wydania: 2013
Większość ludzi myśląc o pogodnej emeryturze, błogiej przyszłości czy sukcesie wyobraża sobie hamak, palmy, błękitną wodę, piaszczystą plażę i przede wszystkim brak jakichkolwiek problemów. To jednak nie nastąpi.
Ryan Holiday udowadnia, że nasze życie to tak właściwie pasmo
mniejszych i większych przeszkód, które stoją nam na drodze. Zgodnie z tą koncepcją im większy sukces osiągasz, tym większe problemy będą przed Tobą. Przykład?
Jeśli prowadzisz kilkuosobową firmę i masz problemy z przepływem finansowym, kontrahenci nie płacą na czas, sprzedaż nie idzie wystarczająco dobrze itp., to masz szansę na problemy. Jeśli jednak prowadzisz firmę z kilkoma oddziałami i zatrudniasz kilkadziesiąt osób, to te same problemy mogą pogrążyć Cię na długie lata (pomijam, że to kwestie zabezpieczeń prawno-finansowych). Ryan Holiday, jak zwykle odwołując się do filozofii stoickiej, odkrywa przed nami praktyczne strategie i techniki pokonywanie kolejnych przeciwności.
Książka idealna w trudnych chwilach. Pozwala zredefiniować sposób postrzegania i wspiera w staraniach i dążeniach. Nie jest to poradnik z lekką formą i wyliczanką prostych zasad, jakie powinniśmy stosować. To raczej wstęp do filozofii stoickiej.
Książka po POLSKU: Przeszkoda czy wyzwanie? Stoicka sztuka przekuwania problemów w sukcesy- Ryan Holiday , rok wydania: 2018
Sięgając po książkę Garego Kellera miałem sporo obaw. Bałem się przede wszystkim jej „amerykańskości” z wielkimi marzeniami, drogą do szczęścia i bogactwa oraz wyświechtanymi poradami. Muszę was więc przestrzec. Nie pomyliłem się wiele. Gary Keller, czyli założyciel jednej z największych sieci pośrednictwa nieruchomości (obecnej od jakiegoś czasu także w Polsce) opisuje, jak wprowadzenie jednej zmiany w sposobie pracy wpłynęła, na to, że firma jest teraz właśnie w tym miejscu.
W zwykłych warunkach książka nie zrobiłaby pewnie na mnie większego wrażenia. Jednak ze względu na współpracę z Polskim oddziałem i możliwość zajrzenia za kulisy dokumentów organizacyjnych nabrałem ogromnego szacunku do dokładności modelu, jaki stworzył Gary Keller, a teraz rozwijają tysiące ludzi na całym świecie.
„Jedna rzecz”, to lekka i inspirująca lektura, dzięki której dowiesz się, jak ciężką pracą jest koncentracja na celu. Keller Williams pokazuje nam jak eliminować zbędne i rozproszone zadania oraz odrzucać nawet z porozru atrakcyjne propozycje. Niezależnie od tego, czy prowadzisz własny biznes, pracujesz jako manager czy specjalista, Gary Keller opisuje to, co spotyka nas każdego dnia – rozproszone kierunki działania, przesyt celów i wskaźników oraz zadań. Niestety – chaos, który przyjmujemy lub nawet wywołujemy na własne życzenie sprawia, że czujemy się zajęci, ale niekoniecznie efektywni.
Książka po POLSKU: Jedna rzecz. Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć – Keller Williams , rok wydania: 2018
Gen talentu nie istnieje! Nie trzeba jednak sięgać po głębsze analizy, żeby stwierdzić, że w niemal każdej dziedzinie istnieje znacząca dysproporcja. Większość z nas zna z pewnością kogo utalentowanego, komu ta umiejętność przychodzi znacznie łatwiej niż innym i osiąga lepsze efekty wkładając mniej wysiłku.
Skoro mowa o efektach. Daniel Cole w książce „The talent code” stara się odpowiedzieć na pytanie, czy są jakieś powtarzalne czynności, narzędzia i sposoby, dzięki którym niektórzy osiągają znacznie lepsze wyniki niż inni. Swoją uwagę kieruję do struktur mózgu i sposobu, w jaki zdobywamy nowe umiejętności.
Książka to zapis obserwacji i propozycja modelu, który możemy zaadaptować do uczenia siebie i innych nowych umiejętności szybciej i skuteczniej. Przykład? Cole prezentuje, jak mały i biedny klub tenisowy z Rosji z jednym krytym kortem wypuścił więcej światowej klasy tenisistek niż całe USA? Albo jak biedna i niewykształcona rodzina z małej wioski wydała na świat trzech światowej klasy pisarzy. Dlaczego piłkarze z Brazylii mają taki odmienny, piękny i skuteczny styl gry?
Do „Talent code” Daniel Cole wydał mały suplement książkę pod tytułem The Little Book of Talent: 52 Tips for Improving Your Skills to mała książeczka z 52 poradami jak podnieść efektywność. Z mojego punktu widzenia czytana oddzielnie nie niesie zbyt wiele korzyści, bo porady w stylu: „Kup notatnik” i kilka zdań wyjaśnienia, to nie odkrywcze porady.
Jeśli jednak spojrzymy na tę małą książeczkę jako praktyczne uzupełnienie „The talent code”, to po połączeniu kilku faktów możemy szybko wykorzystać informacje.
Książka po POLSKU: Kod talentu. Jak zostać geniuszem – Daniel Coyle, rok wydania: 2009
Efektywność osobista, to umiejętność zarządzania pracą swoją i innych. Kanban, to system tak prosty, że zrozumienie go i wdrożenie w życie zajmie ci 15 minut. Posiada jednak tyle niuansów i możliwości, że opanowanie go na przyzwoitym poziomie może zając nawet kilka lat. „Kanban, zobacz jak skutecznie zarządzać pracą”, to pierwsza książka w tym obszarze, po którą powinieneś sięgnąć. Autorzy w przejrzysty, zabawny i praktyczny sposób tłumaczą założenia kanabana od podstaw do bardziej rozbudowanych elementów. Książka nie kończy jednak na opisie narzędzi. W ramach lektury dowiemy się, jak powinniśmy zgodnie z filozofią kanban wdrożyć system w swoim zespole lub organizacji.
Moim zdaniem, żeby w ogóle myśleć o poprawie efektywności zespołu, musimy zacząć od wprowadzenia transparentności pracy, nauczyć się kooperować w realizacji zadań, ustalać priorytety i ograniczać multitasking. System Kanban nadaje się do tego idealnie.
Obecnie w większości zespołów, którym przewodzę lub współpracuję pracujemy na tablicach kanabanowych niezależnie od złożoności projektu i ilości członków w grupie. Jeśli wdrożymy narzędzie prawidłowo, efekty są spore, a zmiany stabilne i trwałe.
Kanaban możemy też wykorzystać w codziennych obowiązkach oraz w nauce.
Książka po POLSKU: Kanban, zobacz jak skutecznie zarządzać pracą – Marcus Hammarberg , Joakim Sunden , rok wydania: 2015
Efektywność osobista, to umiejętność korzystania ze swoich zasobów percepcyjnych w sposób optymalny. Ludzie tracą przeciętnie czterdzieści dni w roku, ponieważ o czymś zapominają. Joshua Foer w lekkiej i przyjemnej lekturze „Jak zostałem geniuszem pamięci. O sztuce i technice zapamiętywania” wprowadza nas w świat wybitnych mnemotechników – czyli osób, które za pomocą różnych technik potrafią zapamiętać znacznie powyżej przeciętnej.
„Jak zostałem geniuszem pamięci”, to nie podręcznik sensu stricto, a biografia pewnej znaczącej w życiu dziennikarza Joshua Foera przygody i tego, jak z widza olimpiady mnemonicznej i stał się jej jednym z kluczowych uczestników.
Autor z dziennikarską lekkością przeprowadza nas nie tylko przez główne techniki pamięciowe, przegląd najważniejszych postaci, ale także historię i najważniejsze fakty na temat pamięci i zapominania. Świetna książka, dla osób, które chciałby rozpocząć swoją pracę nad poprawą pamięci i dla tych, którzy potrzebują motywacji do pracy nad sobą.
Sporą część historii, którą przeczytasz w książce znajdziesz w wystąpieniu Joshua Foera podczas TEDx:
Książka po POLSKU: Jak zostałem geniuszem pamięci. O sztuce i technice zapamiętywania – Joshua Foer , rok wydania: 2013
Efektywność osobista i efektywność zespołu, zależy od systemu jaki zbudujemy pracownikom. „Trzy oznaki pracy, która nie daje szczęścia”, to chyba najlżejsza pozycja w całym zestawieniu. Jak mogę, bronię się przed powieściami biznesowymi. Uważam je po prostu za zbyt infantylne. Wcześniej miałem już w rękach inną książkę autora „Pięć dysfunkcji pracy zespołowej” i nie wyniosłem z niej za wiele, nudząc się podczas opowieści i czekając na konkretne narzędzia.
Tutaj sytuacja wyglądała inaczej. Od samego początku wciągnąłem się w opowieść i śledziłem wdrażanie kolejnych czynników, aby zespół podniósł swoją wydajność.
Lencioni wskazuje, że „współczynnik zadowolenia pracowników” przekłada się bezpośrednio na zyski firmy. Sugeruje więc, aby zająć się trzema czynnikami, które psują radość z pracy i obniżają efektywność:
W książce wszystkie czynniki mamy okazję zaobserwować na przykładzie pracy zespołu restauracji. Bez większego problemu przy odrobinie kreatywności możemy przenieść się w realia innych branż i wielkości firm. Jeśli zarządzasz zespołem i zależy Ci na poprawie efektywności, ta książka jest dla Ciebie.
Jeśli szukasz pomysłów na poprawę swojej pracy, ta książka może służyć jako podpowiedź.
Książka po POLSKU: Trzy oznaki pracy, która nie daje szczęścia – Patrick Lencioni , rok wydania: 2012
Efektywność osobista, to lepsze nawyki działania, które przekładają się na lepsze efekty. Myśląc o znaczącej poprawie wyników, wyobrażamy sobie z reguły rewolucyjne zmiany. Stąd już blisko do pomysłów w stylu: „od jutra będę chodzić na siłownię 5 razy w tygodniu”, „będę biegać kilkadziesiąt kilometrów tygodniowo” „jeść tylko zdrową żywność”, „uczyć się języka obcego 2 godziny codziennie” itp.
W teorii to świetne rozwiązanie. Think big i takie tam. Wkładamy dużo wysiłku, skupiamy się i wyniki pojawiają się szybko. Taka zmiana jest jednak bolesna i rodzi sporo frustracji (porównaj opis książki: Kaizen).
James Clear w książce „Atomic Habbits” pokazuje jak łatwo budować nawyki, które nam pomagają i pozbywać się tych, które są dla nas szkodliwe. Dla przykładu sporadyczne obejrzenie serialu na Netflixie, przejrzenie Facebooka lub Instagrama, czy zjedzenie lodów na kolację to nic złego. Nawyki potrafimy jednak budować bardzo szybko.Co gorsze firmy technologiczne wiedzą jak planować proces tak, abyśmy uzależniali się od kolejnego medium (więcej o tym znajdziesz w książce pt. „Skuszeni. Jak tworzyć produkty kształtujące nawyki konsumenckie” – Nir Eyal ). Jeśli więc chcesz lepiej panować nad swoim życiem, popracuj nad nawykami.
Książka: Atomic Habits: An Easy and Proven Way to Build Good Habits and Break Bad Ones – James Clear , rok wydania: 2018
Kiedyś na potrzeby artykułu pt. 52 książki w rok. Wyzwanie łatwiejsze niż myślisz o książce Re-work napisałem tak:
Tym, którzy nie interesują się nowymi technologiami i branżą internetową firma 37signals pewnie nic nie powie. Cała reszta dostaje gęsiej skórki. Rework to nowe podejście do zakładania i prowadzenia biznesu. Podważanie status quo, pozostanie małym podczas gdy inni tworzą korporacje i budowanie prostych, przejrzystych narzędzi – to esencja nowej filozofii, która ma przynieść efekt. Książkę czyta się szybko i łatwo. Rozdziały pisane jakby żywcem wzięte z metody Austin’a Kleon’a (o nim innym razem) mają maksymalnie trzy strony i są jedynie rozwinięciem myśli tytułowej, bez zbędnych dygresji.
Po założycielach jednej z najbardziej innowacyjnych firm spodziewałem się czegoś więcej. Mimo wszystko było warto. Martwi tylko jedno: to kolejna książka na rynku, która sugeruje upadek marketingu i public relations jakie znamy. Czas się przekwalifikować?
Dzisiaj po kilku latach 37signals już nie ma. Jest nowa nazwa Basecamp. Nadal jest niewielki (ale większy) zespół i sporo sukcesów (Fobes link). Jest też nowa książka …… tych samych autorów. Wizja i koncepcje przetrwały próbę czasu. Tym bardziej warto sięgnąć. Jak dla mnie niezmiennie świetna inspiracja, która przeramowuje sposób myślenia na wiele kwestii związanych z „przedsiębiorczością”. Jeśli zaś chodzi o upadek marketingu i PR jakie znamy, jeszcze nie nastąpił, ale coraz więcej firm sięga po nowe podejście.
Książka po POLSKU: Re-work – Jason Fried, David Heinemeier Hansson, rok wydania: 2014r.
Wydana po raz pierwszy w 1940r. Książka amerykańskiego profesora, filozofa i teoretyka edukacji z założenia przeznaczona dla „każdego młodego intelektualisty” miała być uzupełnieniem luki systemu edukacji pomiędzy szkołą ponadgimnazjalną a studiami wyższymi.
Wbrew banalnemu tytułowi książka, porusza bardziej skomplikowane aspekty umiejętności czytania, niż tylko składanie liter w słowa. Autor „How to read book” przedstawia system, pomagający w aktywnym czytaniu książek w zależności m.in. od celów, rodzaju treści i naszej wiedzy w danej dziedzinie.
Motywem przewodnim są wyróżnione przez Adlera 4 poziomy czytania:
oraz sposoby ich wykorzystania w zależności od celu, rodzaju tekstu i naszej wiedzy w danej dziedzinie.
Proces czytania traktowany jest więc przez Adlera znacznie głębiej, niż ten, do którego przyzwyczajono nas w szkole i na studiach. Luki tej nie uzupełnia też większość szkół „szybkiego czytania”, gdzie nacisk kładzie się na szybkość i pamięć. W „How to read book” czytanie łączy się bezpośrednio z procesem skutecznego myślenia, wiązania informacji, wysuwania hipotez, kreatywności, umiejętności analitycznych itp. Mimo swoich lat książka nie straciła na aktualności i nadal jest świetnym podręcznikiem.
Książka: How to Read a Book: The Classic Guide to Intelligent Reading – Mortimer J. Adler , rok wydania: 1940
Efektywność osobista swój początek ma w głowie. Nie mam jednak na myśli popularyzowanego przez pseudo-coachów i różnej maści mówców skupienia na motywacji, jako jedynej siły napędowej rozwoju. Chodzi mi raczej o umiejętności przejrzystego i skutecznego myślenia. Wyciągania wniosków na podstawie danych i faktów. Skłonność do podważania status quo, stawiania ambitnych hipotez, eksperymentowania i uczenia się na błędach.
Książka światowej sławy psychologa jest właśnie o narzędziach skutecznego myślenia. To podręcznik, który w intrygujący sposób wprowadza nas na „meta-poziomie” w to, jakie błędy w codziennych sytuacjach popełniamy wyciągając wnioski na podstawie informacji, które zebraliśmy. Prof. Nisbett z lekkością przeprowadza nas przez ciekawe przypadki pokazując, jak moglibyśmy podejmować lepsze decyzje. W każdym rozdziale, aż roi się od eksperymentów psychologicznych i ciekawych danych w odwołaniu do życia codziennego.
Richard E. Nisbeet udowodnił, że można uczyć innych trudnej sztuki myślenia, wyciągania wniosków w sposób ciekawy i atrakcyjny. Dodatkowo mamy też możliwość prześledzenia razem z autorem jak rozwijają się dziedziny humanistyczne oraz fizyka i podejrzenia, w jaki sposób wielcy naukowcy stawiają i weryfikują nowe hipotezy.
Książka: Mindware. Narzędzia skutecznego myślenia – Richard E. Nisbett rok wydania: 2016
To podręcznik o tym, jak często i jak bardzo mylimy się podejmując decyzje oraz o tym, że intuicja, która podpowiada nam rozwiązania, zbyt często prowadzi na manowce. Książka napakowana po brzegi eksperymentami, danymi i teoriami. Nie aż tak lekka, żeby czytać ją do poduszki, ale nie tak ciężka, żeby nie dało się jej przeczytać bez słownika.
Już sama koncepcja o tym, że w naszej głowie są dwa współpracujące, a czasem walczące o zasoby systemy (tzw. Myślenie szybkie i myślenie wolne) jest na tyle intrygująca, że warto sięgnąć po publikację. Później robi się już tylko coraz ciekawiej.
Daniel Kahneman to psycholog izraelskiego pochodzenia, który otrzymał nagrodę nobla z dziedziny … ekonomii. Razem z Amosem Tverskim ze szczególnym uwielbieniem analizowali i katalogowali błędy poznawcze, które wykrzywiają nasz osąd i decyzje.
Możemy wskazać, że to właśnie od nich rozpoczął się na dobre się trend rozwoju ekonomii-behawioralnej i chęć wykorzystywania błędów poznawczych w biznesie, edukacji i administracji. Jeśli mimo rekomendacji uznasz, że „Pułapki myślenia”, to zbyt ciężka lektura, jako bonus polecam fascynującą, pełną humoru i zwrotów akcji para-biografię Tverskyego i Kahenmana pod tytułem „Umysł nieracjonalny„ autorstwa Micheala Lewisa (autora m.in. Wielki Short oraz Moneyball na podstawie których powstały świetne filmy: Big Short oraz Moneyball).
Książka po POLSKU: Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym – Daniel Kahemam , rok wydania: 2012
To pozycja przeznaczona dla wszystkich tych, którzy osiągają cele razem z zespołami. Jeśli jesteś managerem i chcesz efektywnie zarządzać zespołem i wspólnie osiągać lepsze wyniki, to książka wprowadzi Cię płynnie w temat.
Osobiście cenię książkę „Szefie, angażuj zespół. Jak motywować grupę metodą Decision Making for Leaders” z kilku względów. Z jednej strony za „trenerskie” podejście i odwoływanie się do realnych sytuacji i doświadczeń. Z drugiej za spójny model (framework), dzięki któremu łatwiej odnaleźć się w sytuacji i na tej podstawie dobierać odpowiednie narzędzia w zależności od sytuacji i potrzeb. Połączenie modelu Vrooma, do którego odwołuje się autor, z elementami zwinnego zarządzania projektami daje sporo możliwości na podnoszenie efektywności zespołu.
Książka po POLSKU: Szefie, angażuj zespół. Jak motywować grupę metodą Decision Making for Leaders – Robert Zych rok wydania: 2017
Hasło nowy produkt w 5 dni brzmi jak wycinek z marnej reklamy. Jake Knapp podczas pracy dla Google udowodnił jednak, że nowe podejście projektowe przynosi realne efekty. Za pomocą prób i testów podczas realnych projektów udało mu się wytworzyć model, który działa skutecznie i sprawia, że zespoły projektowe pracują wydajniej i są w stanie szybciej osiągać cele.
Książka napisana z punktu widzenia branży technologicznej i start-upowej. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, żeby część „frameworku” Jakae Knappa wykorzystać w tradycyjnych zespołach, a nawet przy pewnych modyfikacjach w samodzielnych „sprintach”. „Pięciodniowy sprint”, to książka dla każdego, kto szuka podpowiedzi jak poprawić efektywność pracy. Niedawno ukazała się kolejna pozycja autora na temat koncentracji na realizacji i oszczędności czasu pt. Make Time: How to Focus on What Matters Every Day . Proponowany przez Knapp’a model wydaje się zbieżny z podejściem Cal Newporta „Deep working” i wnioskami badań Prof. Morten T. Hansen z Great at Work: How Top Performers Do Less, Work Better, and Achieve More dodaje jednak od siebie sporo prostych i praktycznych narzędzi.
Książka po POLSKU: Pięciodniowy sprint. Rozwiązywanie trudnych problemów i testowanie pomysłów – Jake Knapp, John Zeratsky, Braden Kowitz , rok wydania: 2017
Efektywność osobista to umiejętność doprowadzenia spraw do końca. Pomysł bez realizacji jest nic niewart. Niestety sporo mądrych i kreatywnych osób mierzy się z kłopotami wdrażania swoich koncepcji w życie. Przez lata rośnie stos „genialnych” pomysłów i rozprawiania nad tym, „a co by było, gdyby…”. Rośnie też frustracja, że wszyscy wokoło idą do przodu, a Ty stoisz w miejscu, mimo większego doświadczenia i lepszych pomysłów.
Jeśli zmagasz się z podobnym problemem, warto sięgnąć po książkę „Realizacja genialnych pomysłów. Jak sprawić, by nie skończyło się na gadaniu?”. Wbrew pozorom „brak realizacji”, to powszechny problem. Autorzy w swoich spostrzeżeniach są brutalni szczerzy. Jak kilka lat temu czytałem poszczególne rozdziały, w głowie pojawiały się myśli w stylu: „Ooo, ja tak mam”, „To o mnie” itp. Na szczęście porady i wskazówki skonstruowane są w taki sposób, aby zachęć czytelnika do dopasowywania narzędzi do charakteru wykonywanej pracy oraz możliwości. Nie ma więc tutaj tylko właściwych wytycznych, których bezwładnie musisz przestrzegać. To raczej przegląd możliwości, jakie masz i jak z podobnymi problemami poradzili sobie inni, ci bardziej doświadczeni i z większymi realizacjami na koncie.
Książka po POLSKU: Realizacja genialnych pomysłów. Jak sprawić, by nie skończyło się na gadaniu – Scott Belsky, rok wydania: 2011
Jak twierdził Alvin Toffler w książce „Trzecia fala”, żyjemy obecnie w czasach opartych na technologii i informacji. Poza drobnymi wyjątkami ciężko się z tą hipotezą nie zgodzić. Zakładam, że więcej niż 80% czytelników tego artykułu pracuje, używając na co dzień głowy i uwagi, a nie siły mięśni. Do takich też czytelników skierowana jest książka „The 5 Elements od Effective Thinking”.
Autorzy prezentują 5 kluczowych czynników za pomocą których nasze procesy myślowe staną się bardziej skuteczne:
• Głębsze zrozumienie zagadnień
• Popełnianie błędów i eksperymentowanie
• Stawianie pytań i generowanie hipotez
• Obserwowanie przepływu powstawania pomysłów
• Uruchamianie zmian.
Książka jest świetnym uzupełnieniem wiedzy i narzędzi dostarczanych przez Prof. Nisbetta w Mindware. Dzięki prostej strukturze możemy przełożyć najważniejsze narzędzia przedstawiane w książce do swojej codziennej pracy i procesów myślowych.
Książka: The 5 Elements of Effective Thinking – Edward B. Burger, Michael Starbird , rok wydania: 2012
To książka na wypadek, gdyby udało Ci się wykorzystać swoje kompetencje, poprawisz efektywność osobistą i zaczniesz osiągać wyniki. Historia zna wielu ludzi, którzy po osiągnięciu sukcesu, zaślepienie sławą i bogactwem tracili „kontakt z rzeczywistością” i popadali w śmieszność.
Niestety nie musisz osiągać spektakularnych efektów, żeby „choroba przerośniętego ego” dopadła i Ciebie. Żyjemy w narcystycznych czasach pełnych sprzeczności, a otoczenie biznesowe opiera się na w dużej mierze na filozofii: „Fake it, until make it”. Możemy więc zaobserwować minicelebrytów Internetowych zakochanych w swoim napompowanym wizerunku. Konsultantów ignorujących potrzeby Klientów, dane i fakty, bo mają doświadczenie, jakieś sukcesy za sobą i dyplom dobrej szkoły. Trenerów nieprzyjmujących informacji zwrotnych od uczestników szkoleń, bo „na sali szkoleniowej spędzili już tysiące godzin” itp.
Rayan Holiday w swoim stylu sięga po fundamenty filozofii stoickiej i pokazuje nam, że nawet gdybyśmy chcieli, nie jesteśmy wyjątkowi. Całość posypuje serią intrygujących historii naukowców, pisarzy, aktorów i biznesmenów, którzy osiągnęli sukces życiowy i zawodowy. Możemy, więc z bliska przyjrzeć się objawom, które powinny nas niepokoić, ale również poznać ludzi, którzy mimo spektakularnych sukcesów pozostali stosunkowo skromni i otwarci na nowe wyzwania.
Książka po POLSKU: Ego to Twój wróg – Ryan Holiday, rok wydania: 2018
Mam nadzieję, że powyższa lista będzie dla Ciebie inspiracją do dalszego rozwoju. Jak pewnie zauważyłeś efektywność osobistą traktuję jako szeroki zestaw kompetencji łączący m.in: skuteczną komunikację i negocjacje, umiejętności przetwarzania i zapamiętywania potrzebnych informacji oraz praktyczną znajomość modeli i narzędzi, które wspierają osiąganie postawionych celów.
Pewnie wiesz o tym, że wiedza (czyli m.in. to co czytasz) umieszczana jest w innym obszarze mózgu niż umiejętności (to co umiesz zrobić). To dlatego po przeczytaniu książki np. o kitesurfingu mimo wszystko musisz poćwiczyć, aby opanować niezbędne podstawy. Pamiętaj więc, że samo przeczytanie książek nic nie zmieni.
Jeśli liczysz na efekty, czytanie to dopiero początek dłuższej drogi. Zdobyte informacje powinieneś przenieść do codziennej pracy, przełożyć na plan treningowy i serię eksperymentów, dzięki którym sprawdzisz, czy wiedza przekazana przez autora/ów ma zastosowanie w Twoim przypadku.
A skoro mowa o tym….
Jeśli czytasz średnio jedną książkę tygodniowo (to znacznie powyżej normy, jeśli tak jest gratuluję J), samo przeczytanie pozycji z powyższej listy zajmie Ci blisko 6 miesięcy. Jeśli chcesz przejść do działania szybko, może warto wziąć pod uwagę szkolenie.
Dla osób, które w swoje pracy mierzą się z dużą ilością informacji, celów i zadań przygotowałem kompleksowe szkolenie pełne przydatnych wskazówek i narzędzi.
Szkolenie Efektywność osobista: czytanie, analiza, działanie to łącznie 32h godziny pracy na sali szkoleniowej i blisko 5 godzin pracy własnej pomiędzy spotkaniami.
Specjalizujemy się w szkoleniach i konsultingu z zakresu marketingu, zarządzania zespołem oraz zarządzania zmianą
© 2023 All rights reserved
Made with by BEMIND